Headel aegadel on raske leida odavat arvutit, mille oleks ekraan mida on hea vaadata, klaviatuur ja puuteplaat, mida mugav kasutada – ning piisavalt hea jõudlus, mis ei jäta sind ootama millal rakendused ja vahelehed avanevad.
Üks lahendus? Kasutatud arvuti.
Hea kasutatud arvuti ostmine nõuab veidi rohkem tööd kui millegi uue hankimine, kuid mõne aasta tagune sülearvuti või lauaarvuti peaks siiski olema piisavalt hea, et saaksite sujuvalt Internetis sirvida, videokõnesid teha, dokumente ja muid kooliprojekte redigeerida. Vestelda õpetajate ja sõpradega. Eestis on mitmeid arvutitepoode, kus on lai valik kasutatud personaalarvuteid ja mis säästavad teid riskantsematelt ostudelt ning saitidelt, nagu osta, FB ja okidoki. Olenemata sellest, kas valmistute järjekordseks kaugõppe semestriks või kohanete endiselt kodus töötamisega, võib kasutatud arvuti valimine olla mõistlik ja ökonoomne viis arvuti ostmiseks.
Miks võiksite osta kasutatud arvuti
Kasutatud arvuti hankimisel võite säästa paarsada eurot arvuti pealt, mis suudab teha enamiku samadest asjadest, mida uus. Asjade puhul, mida enamik inimesi oma arvutites teeb – veebi sirvimine, dokumentide ja arvutustabelite redigeerimine või telefonist piltide ja videote vaatamine ja töötlemine – ei toimi uus ja mõne aasta tagune arvuti nii palju erinevalt.
Kui teil on range eelarve, võib kasutatud arvuti ostmine võimaldada teil sama raha eest osta midagi, mis on parem kui moodne taskukohane sülearvuti. Näiteks kaks või kolm aastat tagasi 1400 euro eest müüdud tipptasemel Lenovo ThinkPadil on sama kiire või kiirem protsessor, parem ekraan ja see on valmistatud kvaliteetsematest materjalidest kui uus sülearvuti, mida müüakse praegu hinnaga 500 eurot.
Lisaks vähendab kasutatud arvuti ostmine elektroonikajäätmete teket. Päästate vana, kuid toimiva arvuti prügikasti viskamise eest ja väldite odava arvuti ostmist, mis kulub ja mõne aasta pärast utiliseeritakse. Paljud moodsad kodukasutuse odavama otsa sülearvutid on disainitud nii, et kasutaja peab seadme mõne aasta pärast välja vahetama, kuna seadet ei ole võimalik uuendada.
Põhjused, miks mitte osta kasutatud
Kui soovite mängida tipptasemel mänge või teha professionaalset 3D-joonistustööd, ei pruugi kasutatud arvuti olla teie jaoks parim valik. Graafikaprotsessorid arenevad endiselt kiiremini kui teised arvutikomponendid ja uued mängukonsoolid tõstavad ka arvutimängude jaoks süsteeminõudeid järjest kõrgemale. Kasutatud sülearvuti võib siiski sobida hästi fotode ja videote töötlemiseks, kuna need rakendused ei nõua nii palju graafika jõudlust.
Mida otsida
Kolm kõige olulisemat asja, mida kasutatud arvuti puhul otsida, on selle füüsiline seisukord (eriti sülearvutite puhul, mis liiguvad rohkem ringi), selle mark ja mudeli number ning tehnilised andmed.
Mõned kasutatud arvutite müüjad postitavad pilte tegelikest müüdavatest arvutitest, mis muudab arvuti seisukorra hindamise lihtsamaks. Teised võivad sellele määrata tähtklassi – pidage kinni A- või B-reitinguga süsteemidest, et vähendada nähtavate kahjustuste või kulumise ohtu. Ainus viis garanteerida, et saate midagi, mis näeb välja tõeliselt uus, on osta tootja poolt uuendatud seade.
Enamik inimesi saab hakkama arvutiga, mis vastab meie miinimumnõuetele.
Üldiselt soovitame jääda Delli, HP või Lenovo (või Apple’i, kui eelistate Maci) valmistatud laua- ja sülearvutite juurde. Väiksemate tootjate nagu Acer või Asus kasutatud arvuteid on okei osta, kuid tavaliselt on lihtsam leida osi ja tuge suuremate ettevõtete vanemate arvutite jaoks. Eelkõige meeldivad meile äriklassi laua- ja sülearvutid, nagu Dell Optiplexi ja Latitude seeria, Lenovo ThinkCentre ja ThinkPad perekond ning HP Pro ja Elite tootevalik. Seda tüüpi arvutid on kohmakamad kui tänapäevased ultrabookid nagu Delli XPS 13 või Apple’i MacBook Air, kuid neid on lihtsam uuendada ja parandada ning need on valmistatud tugevamatest-kvaliteetsematest materjalidest, mis peavad suurema tõenäosusega pinge all vastu.
Miinimumnõuded
Enamik inimesi saab hakkama arvutiga, mis vastab meie miinimumnõuetele. Kui teil on vaja teha lihtsalt põhitoiminguid, nagu veebisirvimine, dokumentide redigeerimine ja videovestlus, peaksite vaatama järgmist.
Protsessor: valige seitsmenda põlvkonna või uuem Intel Core protsessor (otsige mudelinumbrit, mis algab numbriga Core i3, i5 või i7, millele järgneb 7000 või uuem number).
Mälu: tavaliseks veebisirvimiseks ja rakenduste kasutamiseks on 4 GB absoluutne miinimum. Kui aga ostate 4 GB-ga arvuti, kontrollige, kas saate ise mälu täiendada – peaaegu alati saate täiendada lauaarvutit, kuid paljud sülearvutid seda ei võimalda.
Salvestus: 128 GB või suurem pooljuhtketas (SSD) on nii töökindluse kui ka reageerimisvõime poolest eelistatavam suuremale, kuid aeglasemale mehaanilisele kõvakettale. Kuid kõvakettaga arvuti ostmine ja selle ise SSD-le täiendamine on võimalik kokkuhoiukoht.
Ekraani tüüp: sülearvutite jaoks on suurepärased IPS-ekraanid, mis pakuvad paremat värvide taasesitamist ja vaatenurki kui odavamad TN-ekraanid (WVA-ekraanid, kuigi haruldasemad ja mitte nii head kui IPS-ekraanid, näevad tavaliselt ka korralikud välja). Kasutatud arvutite loendid ei täpsusta alati kuvamistehnoloogiat, kuid 1080p ekraanid on tõenäolisemalt (kuigi mitte garanteeritud) IPS-id.
Ekraani eraldusvõime: eelistame sülearvutite ekraane eraldusvõimega 1920 × 1080 pikslit, mida nimetatakse ka 1080p või Full HD-ks, kuid mõned vanemad sülearvutid võivad hakkama saada ka 1440 × 900 või 1600 × 900 ekraaniga. Vältige 1366 × 768 (nimetatakse ka HD) ekraane, mis näevad halvemad välja ja kasutavad tavaliselt kehvemat TN-tehnoloogiat.
Eelistatud nõuded
Kui soovite arvutit, mis oleks kiirem ja moodsam ning kus saate vajaduse korral käivitada kõrgema taseme professionaalseid rakendusi, siis otsige selle asemel süsteemi, mis vastab meie eelistatud nõuetele.
Protsessor: otsige kümnenda põlvkonna või uuemat Intel Core i5 või i7 protsessorit (Core i5 või i7, millele järgneb number 10000 või uuem) või 3000-, 4000- või 5000-seeria AMD Ryzeni protsessor (Ryzen 3, 5 või 7, millele järgneb üks neist numbritest). Need protsessorid on hea lähtepunkt, kui esitate 4K-videot või ühendate 4K-kuvaritega, ja neil on täiendavad protsessorituumad, mis aitavad teil palju vahekaarte avada või mitme rakenduse vahel korraga vahetada.
Mälu: enamik inimesi saab 8 GB mäluga suurepäraselt hakkama. Suurim põhjus selle ostmiseks on see, kui mängite mänge või kasutate professionaalseid rakendusi, nagu Adobe Photoshop, Lightroom või Premiere.
Salvestus: uue arvuti ostmisel soovitame 256 GB või suuremat SSD-d, millest piisab teie operatsioonisüsteemi, kõige olulisema tarkvara ning fotode ja dokumentide jaoks. Kui vajate rohkem ruumi, kaaluge pilvesalvestusteenuse või välise draivi kasutamist.
Ekraani tüüp: sama, mis ülal – IPS-ekraanid on sülearvutis parim eesmärk ja need on tavalisemad uuemates arvutites olemas.
Ekraani eraldusvõime: arvame, et 1080p ekraanid pakuvad sülearvutitele parimat teravuse ja aku kestvuse kombinatsiooni. Võimalik, et leiate 4K-ekraaniga sülearvuteid, kuid selline ekraan suurendab sülearvuti kulusid ja vähendab aku kasutusaega, ilma et see tooks eeliseid, mida enamik inimesi tõenäoliselt märkab. Macis otsige võrkkesta ekraani.
USB-C või Thunderbolt 3 pordid: need pole hädavajalikud, kuid eriti mugav on USB-C port, millega saab sülearvutit laadida ja uuemate monitoridega ühendada (need pordid pole lauaarvutite jaoks nii suured). Ka asendus USB-C laadijaid on lihtsam leida ja neid on odavam osta.
Asjad, mida kasutatud arvutite puhul vältida
Vanad või aeglased protsessorid: selles loendis on Intel Celeronid ja Intel Core 2 Duo ja Core 2 Quad protsessorid, esimese kuni neljanda põlvkonna Intel Core protsessorid, samuti AMD A-seeria protsessorid. Need on vanemad või aeglasemad protsessorid, mis kõik tuletavad kasutamisel oma vanust meelde. Mõnel võib isegi olla probleeme Windows 10 põhifunktsioonide toetamisega või MacOS-i kaasaegsete versioonide käitamisega.
1366 × 768 ekraanid: need madala eraldusvõimega ekraanid, mida mõnikord nimetatakse HD- või WXGA-ekraanideks, ei mahuta nii palju teavet ega näe nii teravad välja kui kõrgema eraldusvõimega ekraanid. Samuti kasutavad nad tõenäolisemalt odavaid, pestud TN-ekraane.
Pöörlevad kõvakettad (HDD): traditsiooniline kõvaketas on vanema või odavama arvuti kõige aeglasem osa. Kui ostate kõvakettaga arvuti, kaaluge selle salvestusruumi asendamist SSD-ga.
Vähem kui 64 GB salvestusruumi: sellest ei piisa Windowsi ja kõige olulisemate rakenduste mugavaks installimiseks, jättes samal ajal piisavalt ruumi Windowsi värskenduse korrektseks tööks. Selliste väikeste SSD-dega arvutid kasutavad tavaliselt ka odavamat salvestusruumi, mida nimetatakse eMMC-ks, mis on tavalisest SSD-st aeglasem ja mida ei saa uuendada.
802.11n Wi-Fi (teise nimega Wi-Fi 4): vanema Wi-Fi-adapteriga arvuti saab endiselt ühenduda Wi-Fi 5 või Wi-Fi 6 võrguga, nii et kui 802.11n Wi-Fi-adapter on ainus mis sulle meeldiva arvutiga on valesti, see ei tohiks olla diilimurdja. Kuid Wi-Fi 5 (või 802.11ac) on olnud enamikus arvutites standardne viimase viie või kuue aasta jooksul, seega peaksite võimalusel Wi-Fi 4 vältima.
Asjad, mida kasutatud Macide puhul vältida
Kõike enne 2015. aastat